Wybór odpowiedniego produktu do koloryzacji brwi jest kluczowy dla uzyskania pożądanego efektu. Farba i henna to dwa popularne rozwiązania, które różnią się pod wieloma względami. Poznaj ich właściwości, aby lepiej dopasować metodę koloryzacji do swoich potrzeb.
Skład i pochodzenie
Farba do brwi jest produktem syntetycznym, zawierającym chemiczne substancje takie jak amoniak czy etanoloaminę. Pozwala na uzyskanie intensywnych, trwałych kolorów i szerokiej gamy odcieni. Farba jest opracowana w laboratoriach, co pozwala na precyzyjne dostosowanie jej działania do potrzeb kosmetycznych. Do jej aktywacji niezbędny jest oksydant (nadtlenek wodoru), występujący w różnych stężeniach – w stylizacji brwi zalecane stężenia aktywatora to 3% lub 2%. Farba w zależności od firmy pracuje do ok. 15 minut od przygotowania, następnie zaczyna się utleniać. Przy klasycznej koloryzacji produkt powinien pracować bezpośrednio na brwiach minimum 5 minut, aby prawidłowo zainicjować koloryzację. W zależności od marki, farba może pozostawić mocne lub lekkie zabarwienie na skórze – w jej skład również wchodzi PPD (p-Fenylenodiamina). Zobacz jak nakładać farbę TU.
Henna to produkt naturalny, pozyskiwany z rośliny Lawsonia inermis, znanej także jako hennowy krzew, pochodzącej z obszarów tropikalnych Afryki i Azji. Z jej liści pozyskiwany jest czerwono/pomarańczowy barwnik – henna. Henna do koloryzacji brwi zawiera również inne rośliny wykazujące aktywność barwiącą, takie jak indygo, rumianek oraz odżywczą amlę. W wybranych kolorach można znaleźć kurkumę czy shikakai. Henna zawiera niewielkie stężenie sztucznego pigmentu PPD (p-Fenylenodiamina), która przyśpiesza i wzmacnia proces koloryzacji. Hennę połączysz z wodą (mineralną, destylowaną), a jej właściwości polegają na przywieraniu do włosa, oblepiając go, nadając kolor, nie zmieniając naturalnego pigmentu. Warto, żeby dodawać wodę kroplami, kontrolując w ten sposób konsystencję. Znana jest również z właściwości głębszej penetracji naskórka.
Efekt i trwałość
Farba do brwi pierwotnie miała barwić głównie włoski, nadając im głębszy i bardziej wyrazisty kolor. Efekt koloryzacji utrzymuje się zazwyczaj od 4 do 6 tygodni, w zależności od rodzaju farby i tempa wzrostu włosków. Obecnie większość farb nowszej generacji, np. płynne farby do brwi, nadają również intensywny odcień na skórze. Jest to korzystne dla osób, które chcą uzyskać bardziej zdefiniowany wygląd brwi.
Henna barwi zarówno włoski, jak i skórę. Efekt zafarbowanej skóry utrzymuje się znacznie krócej (kilka dni) niż efekt na włoskach, który może trwać od 4 do 6 tygodni. Należy pamiętać, że u osób z tłustą cerą henna może utrzymywać się na skórze krócej, nawet do 2 dni.
Przy obu technikach koloryzacji zaleca powtarzać się proces nie częściej, jak co 4-5 tygodni.
Podsumowanie
Wybór między farbą a henną zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Bez względu na wybór, oba produkty mogą pomóc w uzyskaniu pięknie zdefiniowanych brwi, które podkreślą naturalne piękno twarzy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o technikach koloryzacji brwi oraz poznać szczegółowe metody pracy z farbą i henną, zapoznaj się z naszym kultowym szkoleniem. BRWIOLOGIA oraz Akcja Laminacja! Kursy dostępne są w opcji stacjonarnego spotkania oraz online.