Dla wielu osób finanse są blokadą przed podjęciem decyzji o jakiejkolwiek zmianie. Jeżeli kiedykolwiek myślałaś o założeniu własnej działalności, to z pewnością wiesz, że wiąże się to z kosztami. Nie każdy dysponuje środkami do zainwestowania. Dlatego cieszę się, że informacje dotyczące pozyskiwania dotacji są coraz łatwiej dostępne. Wiem, że dofinansowania to temat interesujący dla wielu dziewczyny zaglądających na bloga Lash Design. Dlatego poprosiłam pana Michała Jezierskiego, który od 10 lat pomaga przyszłym przedsiębiorcom uzyskać dofinansowanie na start biznesu, o przygotowanie krótkiego zbioru porad dla tych z Was, które myślą o skorzystaniu z dotacji z Urzędu Pracy. Pan Michał prowadzi Kancelarię Rozwoju Biznesowego (jej stronę znajdziecie tutaj: www.krb.edu.pl) i w trakcie swojej kariery pomagał klientom z 27 różnych branż, w tym z branży kosmetycznej. Oddaję głos panu Michałowi.
Chciałabyś założyć swój gabinet stylizacji rzęs? Może warto pomyśleć o dotacji z urzędu pracy? Sprawdź, krok po kroku, jak wygląda procedura uzyskania dofinansowania na własną wymarzoną firmę.
Krok 1. Zarejestruj się w urzędzie
Jeśli chcesz ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, musisz zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. To najszybszy sposób na uzyskanie bezzwrotnego wsparcia na start Twojego biznesu.
Krok 2. Sprawdź nabór wniosków
Wniosek o dotację z PUP możesz złożyć pod warunkiem, że Twój urząd prowadzi aktualnie nabór wniosków. Sprawdzisz to na stronie internetowej urzędu. Możesz zetknąć się z dwoma rodzajami naborów: otwartymi i zamkniętymi. Nabór otwarty oznacza, że urząd pracy przyjmuje wnioski od początku roku aż do wyczerpania puli pieniędzy.
Z kolei nabór zamknięty charakteryzuje się tym, że wnioski przyjmuje się w określonym czasie (w zależności od urzędu może być to raz na kwartał).
Krok 3. Przygotuj wniosek
Twój pomysł na biznes odgrywa kluczową rolę, ponieważ dla urzędu pracy liczy się zgodność Twojego doświadczenia i wykształcenia z planowaną działalnością. Dlatego ważne jest to, abyś dokładnie opisała swoją ścieżkę kariery zawodowej i edukacyjnej (np. ukończona szkoła kosmetyczna, szkolenia branżowe).
Następnie charakteryzujesz sam pomysł. Musisz szczegółowo opisać, czym chcesz się zająć, jakie usługi zamierzasz świadczyć i do kogo kierujesz swoją ofertę i w jaki sposób klienci dowiedzą się o Twojej firmie. Wniosek będzie wymagał od Ciebie opisania rynku, na którym chcesz działać oraz swoich konkurentów. Ważna jest również analiza finansowa, Musi być oparta o rzetelne dane i obowiązuje stawki/ceny. Nie możesz jej również przeszacować, bo z automatu Twój wniosek będzie gorzej oceniony.
Krok 4. Opracuj listę zakupów
Musisz dokładnie przemyśleć, co chcesz kupić w ramach przyznanego dofinansowania. Najpierw warto sprawdzić, co możesz, a czego nie możesz kupić z dotacji. Niestety, każdy urząd pracy ma swój własny katalog wydatków. Jednak są pewne wspólne punkty.
Dofinansowanie spokojnie możesz przeznaczyć na:
- Sprzęt, urządzenia;
- Narzędzia;
- Wyposażenie;
- Reklamę;
- Materiały, towary;
- Konsultacje prawne.
Myśląc o własnym salonie stylizacji rzęs warto kupić łóżko/fotel kosmetyczny, autoklaw, rzęsy, pęsety, kleje, hennę, szczotki.
Pamiętaj, że z dotacji nie możesz kupić samochodu (choć w niektórych urzędach jest taka możliwość), kasy fiskalnej, szkolenia lub kursy stylizacji rzęs, nieruchomości. Nie możesz finansować także wszelkiego rodzaju opłat (np. ZUS, czynsz za lokal) oraz kosztów przesyłki/transportu zakupionych rzeczy.
Krok 5.Dołącz załączniki
Integralną częścią wniosku o dotację z PUP są załączniki. Ich zakres może różnić się pomiędzy poszczególnymi urzędami pracy. Najczęściej wymagane załączniki to m.in. dokument potwierdzający posiadanie lokalu, dyplomy szkoleń, świadectwo ukończenia szkoły lub dyplom studiów.
Załączniki dołączasz w formie kserokopii. Brak załączników może stanowić powód do odrzucenia Twojego wniosku.
Krok 6. Wybierz zabezpieczenie
Ubiegając się o dotację musisz wybrać jedną z form zabezpieczenia dofinansowania. Do wyboru jest: blokada konta, gwarancja bankowa, poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym, akt notarialny i zastaw na prawach lub rzeczach.
Szczegółowe warunki, jakie musisz spełniać, aby wybrać konkretny rodzaj zabezpieczenia opisane są w regulaminie.
Krok 7. Złóż wniosek
Wniosek podlega ocenie formalnej i merytorycznej. Pierwszy etap to sprawdzenie wszystkich formalności (m.in. podpisy, trwałe spięcie wniosku, dołączenie wszystkich załączników). Zwróć szczególną uwagę na kwestie formalne, bo każdy błąd może skutkować odrzuceniem wniosku. Ocena merytoryczna bada spójność Twojego doświadczenia z planowaną działalnością. Ocenia się opis pomysłu, spójność wydatków z profilem działalności, analizę finansową. Ocena wniosku trwa 30 dni.
Krok 8. Podpisz umowę
Po zakończonej ocenie otrzymujesz decyzję pozytywną lub negatywną. Od negatywnej niestety, nie przysługuje Ci prawo odwołania. Jeśli decyzja jest pozytywna, to podpisujesz umowę o dofinansowanie, wnosisz zabezpieczenie i czekasz na przelew dotacji. Dopiero po wpływie pieniędzy na konto, możesz zarejestrować działalność.
Krok 9. Zrób zakupy z dotacji i rozlicz się z urzędem
Po założeniu firmy w określonym czasie musisz wydatkować dotację zgodnie z zapisami w umowie. Następnie w wyznaczonym terminie składasz rozliczenie zawierające zestawienie wszystkich dokonanych zakupów.
Krok 10. Kontrola i rozwiązanie umowy
Zwróć uwagę, że urząd pracy zastrzega sobie możliwość przeprowadzenia kontroli. Polega na sprawdzeniu czy prowadzisz działalność we wskazanym miejscu i czy przechowujesz tam zakupiony w ramach dotacji sprzęt i wyposażenie.
Po zakończeniu obowiązywania umowy dostarczasz do urzędu pracy zaświadczenie z ZUS- i urzędu skarbowego i rozwiązujesz umowę.
Podsumowanie
Dzięki dotacji z urzędu pracy możesz założyć swój wymarzony salon stylizacji rzęs. Dofinansowanie umożliwi Ci zakup niezbędnego wyposażenia czy narzędzi, a także reklamę Twojej działalności. Dobrze przygotuj wniosek, zwróć uwagę na kwestie formalne i pilnuj terminów, aby cały proces przebiegł bezproblemowo.
Wypełnij wniosek TU